Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

CHRISTCHURCH
Christchurch to drugie pod względem wielkości miasto Nowej Zelanii i największe miasto na Wyspie Południowej. Znane było z ładnego centrum o niezbyt wysokiej zabudowie, jednak podczas trzęsień ziemi w 2010 i 2011 roku większość zabytkowych budynków uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu. Wydaje się, że miasto do tej pory (2013) nie otrząsnęło się z tych trzęsień ziemi. Niemniej nadal pozostaje popularnym celem podróży turystów z całego świata.

LotniskoLotnisko międzynarodowe w Christchurch położone jest około 12 kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Harewood. Otwarte w 1940 roku, dziesięć lat później stało się pierwszym międzynarodowym portem lotniczym w Nowej Zelandii. Obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. W 2013 roku otwarto nowy terminal krajowy.

Z Christchurch samolotem można polecieć między innymi na Fidżi, do Malezji, Australii, Singapuru, a w 2012 roku linie Uzbekistan Airways uruchomiły rejsy do Taszkientu.

Z lotniska często jeżdżą busy do centrum. Przejazd trwa 15-20 minut. Z lotniska można także dojechać wygodnymi autokarami do innych miast na Wyspie Południowej, jednak trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Na lotnisku działa wypożyczalnia samochodów i często wypożyczenie samochodu jest najlepszym rozwiązaniem.

Dworzec kolejowyDworzec kolejowy w Christchurch położony jest na peryferiach miasta, w dzielnicy Addington. Na dworzec z centrum można dojechać taksówką lub autobusami komunikacji miejskiej. Czas przejazdu autobusem to 10-15 minut.


Wyświetl większą mapę


Zabytki i atrakcjeSymbolem Christchurch jest katedra w centrum miasta, często pojawiająca się na zdjęciach w przewodnikach turystycznych. Została jednak poważnie uszkodzona podczas trzęsień ziemi i prawdopodobnie wciąż jest remontowana. Po trzęsieniach ziemi nie można skorzystać z innej atrakcji - zabytkowego tramwaju kursującego po malowniczych ulicach Christchurch (ma zostać ponownie uruchomiony pod koniec 2013 roku lub w 2014 roku. Z tego, co czytałem, również zamknięto ratusz.

Natomiast warto wybrać się do Muzeum Canterbury prezentującego liczne eksponaty z historii miasta i regionu, a później pospacerować po ogrodzie botanicznym. Dzień najlepiej zakończyć spacerem wzdłuż malowniczej rzeki Avon. Więcej atrakcji można znaleźć w okolicach Christchurch - do największych należy Westland National Park i przepiękne jezioro Pukaki. 40 minut od Christchurch znajduje się inna ciekawa atrakcja - kolej gondolowa na Mt Cavendish. Do stacji kolejki często kursują autobusy z centrum miasta.

Polecane noclegiNoclegi w Christchurch są stosunkowo drogie, ale wśród ofert można znaleźć kilka interesujących propozycji. Jedną z nich jest Jailhouse Accomodation - hostel w dzielnicy Addington, 15-20 minut spacerem od centrum miasta, ale za to bardzo blisko dworca kolejowego. Bardzo dobrze wyposażony hostel zbiera świetne recenzje, jednak nie należy do najtańszych. Hostel został utworzony w budynku dawnego więzienia.

Szczegóły: www.jail.co.nz