Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

AUCKLAND
Auckland to największe miasto Nowej Zelandii, położone na Wyspie Północnej. Liczy około 1,400 tysięcy mieszkańców. To świetnie prosperujący ośrodek akademicki, przemysłowy i administracyjny. Położone u podnóża wygasłego wulkanu Eden uważane jest za jedno z najpiękniejszych nowozelandzkich miast, aczkolwiek w centrum dominuje nowoczesna zabudowa. Powstałe jako osada wielorybników, dziś jest znane również pod nazwą "Miasto Żagli", ze względu na liczne przystanie, w których zacumowane są żaglowce, promy i łodzie rybackie.

LotniskoMiędzynarodowe lotnisko w Auckland jest największym lotniskiem w Nowej Zelandii. Położone około 20 kilometrów od centrum miasta obsługuje loty krajowe oraz loty międzynarodowe na wyspy Oceanii, a także między innymi loty do Hongkongu, Kuala Lumpur, Los Angeles, czy Bangkoku.

Z lotniska do centrum Auckland najłatwiej dojechać autobusami komunikacji publicznej. Wygodne autokary kursują co 10 minut w godzinach szczytu komunikacyjnego, można się z nimi łatwością dostać do centrum, terminalu promowego oraz przedmieść Auckland. W 2013 roku cena za przejazd wynosiła 16 dolarów nowozelandzkich.

Co 30 minut kursują także autobusy z lotniska do Manukau, zatrzymujące się między innymi na stacji kolejowej Papatoetoe.

Dworzec kolejowyDworzec kolejowy w Auckland położony jest w centrum miasta, tuż przy porcie i węźle przesiadkowym Britomart Transport Centre. Na dworcu można się przesiąść na pociągi podmiejskie, a z dworca autobusowego po drugiej stronie ulicy odjeżdżają autobusy miejskie i regionalne.


Wyświetl większą mapę


ZabytkiZ zabytków Auckland należy wymienić niezbyt liczne zabytkowe budynki z XIX wieku. Najważniejszy z nich to Ferry Building, gdzie obecnie mieści się restauracja. Godny uwagi jest także Acacia Cottage - najstarszy budynek w Auckland wybudowany w 1840 roku. W centrum stoi Highwic House słynący przede wszystkim z bogato zdobionych zdjęć oraz pięknych ogrodów.

W przewodnikach turystycznych często znajdziemy zdjęcie ratusza wybudowanego pod koniec XIX wieku. Ratusz był i jest miejscem, gdzie poza obradami, odbywały się także imprezy kulturalne, koncerty itp. Wnętrze wyremontowano w latach 1994-97, a w środku można podziwiać największe organy w Nowej Zelandii.

Warto również zajrzeć do Galerii Sztuki Toi o Tamaki otwartej w 1888 roku. Galeria posiada kolekcję ponad 14 tysięcy eksponatów z całego świata. Obrazy, druki historyczne i rzeźba, wszystko to w samym centrum miasta, w pięknym, zabytkowym budynku.

Inne atrakcjeNajwiększą atrakcją Auckland jest bez wątpienia wieża telewizyjna Sky Tower, z której można podziwiać piękną panoramę miasta. Z platformy widokowej na wysokości 328 metrów, przy dobrej pogodzie, widoczność sięga nawet 80 kilometrów w każdym kierunku. Dla odważnych przygotowano możliwość skoku ze 192 metrów (bungee jumping).

Szczegóły: www.skycityauckland.co.nz

Dużą popularnością cieszy się także miejscowy ogród zoologiczny, największy w Nowej Zelandii. Można w nim podziwiać 138 gatunków zwierząt.

Bardzo ładnie prezentuje się teatr (Auckland Civic Theatre) odnowiony w 2000 roku. Na koniec warto odwiedzić Muzeum Wojny z bogatą kolekcją sztuki maoryskiej. Po zwiedzaniu miasta można wypocząć w parku miejskim lub wybrać się na któryś z wygasłych wulkanow (Mount Eden lub Mount Victoria).

Polecane noclegiZ ofert noclegowych w Auckland moją uwagę przykuł hotel City Lodge, położony w centrum miasta, 10 minut od Sky Tower. Nie jest wprawdzie tak tani jak najtańsze hotele, ale zbiera świetne recenzje. Przy tak dalekim wyjeździe warto dopłacić i wykupić komfortowy nocleg.

Szczegóły: www.citylodge.co.nz

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić, a nie przeszkadzają mu imprezy i sale wieloosoobowe, powinien zapoznać się z ofertą hosteli Nomad. Dużą zaletą jest bezpłatna sauna i spa dla gości. Jeśli chodzi o wi-fi, to bezpłatne jest tylko 30 minut każdego dnia.

Szczegóły: nomadsworld.com/hostels/new-zealand/nomads-auckland

Gdzieś pośrodku mieści się hostel YHA Auckland International. Jest nieco droższy niż hostel Nomad, ale tańszy niż hotel City Lodge. To hostel raczej dla spokojnych osób, którym nie przeszkadzają sale czteroosobowe. Położony w centrum miasta cieszy się dobrą opinią.

Szczegóły: www.yha.co.nz/hostels/north-island-hostels/yha-auckland-international/