Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

SAN SEBASTIANŚredniej wielkości miasto w północnej Hiszpanii, położone w Kraju Basków, w pobliżu granicy z Francją. Pod względem zabytków San Sebastian nie imponuje, jednak miasto jest bardzo popularne wśród turystów ze względu na piękne plaże w okolicy oraz liczne imprezy kulturalne, np. sierpniowy "semana grande", czyli "Wielki Tydzień". W San Sebastian byłem tylko dwie godziny. Zabudowa miasta zadbana, ładna, ale nie powala na kolana. Nie widziałem wszystkich zabytków. Najbardziej podobało mi się ujście rzeki Urumea do Zatoki Biskajskiej.

Zabytki i atrakcje- katedra
- Pałac Miramar
- most Marii Christiny
- Plac Konsytucji
- ratusz
- ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota

Dworzec kolejowyDworzec kolejowy RENFE to zaskakująco mały dworzec położony przy centrum miasta, tuż nad rzeką Urumea. Dworzec ładny pod względem architektonicznym, ale bardzo zaniedbany. Budynek otwarty jest w godzinach 05:30-23:15 (w soboty, niedziele i święta od 06:15). Na dworcu czynne są bezpłatne toalety dla podróżnych. Stacja kolei wąskotorowej Euskotren jest około 500 metrów od dworca RENFE. Od dworca autobusowego obiekt dzieli około 500 metrów.

Adres dworca:
Paseo de Francia, nº 22
San Sebastián - Donostia
20012- GIPUZKOA / GUIPÚZCOA

Połączenia kolejoweSan Sebastian posiada niewiele połączeń kolejowych. Pociągi często kursują jedynie na liniach podmiejskich. Jedna obsługiwana przez RENFE: Irun - Brinkola, druga przez Euskotren: Bilbao-Atxuri - San Sebastian. Co ważne, w San Sebastian zatrzymują się nocne pociągi Irun/Hendaye - Lizbona.

Połączenia regionalne i dalekobieżne

San Sebastian - Irun (-Hendaye)
San Sebastian - Vitoria - Miranda de Ebro - Burgos - Salamanka - Coimbra - Lizbona (nocny)
San Sebastian - Vitoria - Miranda de Ebro - Burgos - Valladolid - Segovia - Madryt
San Sebastian - Vitoria - Miranda de Ebro - Burgos - Leon - Orense - A Coruna
San Sebastian - Vitoria - Miranda de Ebro - Burgos - Leon - Orense - Vigo
San Sebastian - Pampeluna - Saragossa - Lleida - Tarragona - Barcelona

San Sebastian - dworzec kolejowy