Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

OVIEDOOviedo to stolica prowincji Asturia, rozwijający się ośrodek administracyjny i uniwersytecki. Po asturiańsku Ursen, pierwotnie założone jako miasto klasztorne. Ze względu na niewielką liczbę połączeń kolejowych, miasto jest raczej omijane przez turystów podróżujących koleją. Niesłusznie, bowiem ma sporo do zaoferowania, a jako miasto średniej wielkości (około 200 tysięcy mieszkańców), zwiedza się je dużo spokojniej niż metropolie. Dawniej było znane pod nazwą Ovetum, obecnie ma charakter raczej przemysłowy, bowiem od XVIII wieku w pobliżu eksploatowano złoża węgla, ponadto w czasie hiszpańskiej wojny domowej zniszczono sporo budynków. Mimo to zachowało się kilka ładnych placyków, a uroku miastu dodają ładne zespoły parkowe.

Zabytki i atrakcje- katedra San Salvador
- kościół San Isidoro el Real
- klasztor benedyktyński San Vicente
- ratusz
- pałac de Camosagrado
- pałac Valdecarzana
- kościół Santa Maria
- kościół San Tirso
- kościół San Julian de los Prados (ok. 830 r.)
- kaplica Balesquida

Dworzec kolejowyGłówna stacja kolejowa w Oviedo nazywa się Oviedo Estacion Uria. Położona jest w samym centrum miasta, do najważniejszych zabytków idzie się pieszo około 5-10 minut. Na stacji zatrzymują się pociągi RENFE i kolej wąskotorowa RENFE (dawne FEVE). Dworzec otwarty jest w godzinach 05:00-00:30, natomiast kasy czynne są krócej. Na stacji znajdziemy kawiarnię, punkt gastronomiczny, toalety i komisariat policji. Stacja przystosowana jest do obsługi osób niepełnosprawnych.

Adres dworca:
Uría, s/n.
Oviedo
33003- Asturias

Połączenia kolejoweOviedo nie może pochwalić się zbyt licznymi połączeniami kolejowymi. W mieście zatrzymuje się mało pociągów dalekobieżnych, natomiast przyzwoicie prezentuje się liczba połączeń wąskotorowych.

Oviedo - Leon - Palencia - Valladolid - Madryt - Kordowa - Sewilla - Jerez - Kadyks
Oviedo - Leon - Palencia - Valladolid - Madryt - Albacete - Alacant
Oviedo - Leon - Palencia - Valladolid - Madryt - Valencia - Oropesa del Mar

Połączenia FEVE (obecnie RENFE):

Oviedo-Infiesto - El Berrón
Oviedo - Gijón
Oviedo - Ferrol
Oviedo - Aviles
Oviedo - San Juan de Nieva
Oviedo - Pola de Lena
Oviedo - Santander

Oviedo(aut. Hector Garcia, flickr.com, CC-BY-SA)