Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BILBAOBilbao to największe miasto Kraju Basków. Jest też miastem, które postawiło na młodość, rozwój i nowoczesność, dzięki czemu w centrum znajdziemy wiele nowoczesnych, bardzo ładnych budowli. Należy również do drogich miast. Jeszcze 15 lat temu Bilbao było miastem pogrążonym w kryzysie, z opuszczonymi, rozpadającymi się fabrykami, posępnymi dzielnicami robotniczymi. Od 2000 rozwój miasta nabrał tempa - huty i stocznie przekształcono w apartamentowce, centra konferencyjne, muzea. W Bilbao kursuje również metro, a miasto posiada lotnisko. Nic dziwnego, że chętnie przyjeżdżają tu turyści.

Zabytki i atrakcje- Muzeum Guggenheima
- Teatro Arriaga
- kościół San Nicolas de Bari
- Basilica de Nuestra Senora de Begona
- Museo Arqueologico, Etnografico e Historico Vasco
- hala targowa Mercado de la Ribera
- katedra
- Muzeum Sztuk Pięknych

Dworce kolejoweGłówna stacja kolejowa w Bilbao to Bilbao-Abando położona tuż przy najważniejszych atrakcjach turystycznych. Odjeżdżają stąd pociągi RENFE, w tym pociągi dawnego przewoźnika FEVE przejętego przez RENFE.

Druga najważniejsza stacja to Bilbao-Atxuri położona około kilometra od stacji Abando, również w centrum miasta, lecz po drugiej stronie rzeki. Odjeżdżają stąd pociągi EuskoTren.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie dworce kolejowe w Bilbao, nie tylko te dwa najważniejsze, są bardzo ładne, odnowione, bezpieczne i zadbane.

Adres dworca Bilbao-Abando:
Plaza Circular nº2
Bilbao
48008- Bizkaia / Vizcaya

Połączenia kolejoweBilbao może się pochwalić dobrą siatką połączeń kolejowych, obejmującą między innymi pociągi podmiejskie. Na oficjalnych stronach RENFE i w przewodnikach podane są trzy linie podmiejskie obsługiwane przez hiszpańskiego przewoźnika narodowego:

Uwaga!!! Lista połączeń została opracowana w oparciu o rozkład jazdy 2012/2013. W następnych rozkładach jazdy mogą wystąpić NIEWIELKIE zmiany, lecz zdecydowana większośc połączeń pozostanie bez zmian.

C1: Bilbao-Abando - Santurtzi
C2: Bilbao-Abando - Muskiz
C3: Bilbao-Abando- Orduña

RENFE obsługuje również linie byłego przewoźnika FEVE:

Bilbao-Concordia - Santander
Bilbao-Concordia - Balmaseda
Bilbao-Concordia - Leon

Pociągami Euskotren możemy pojechać na następujących liniach:

Bilbao-Deusto - Lezama
Bilbao-Atxuri - Ermua
Bilbao-Atxuri - Bermeo
Bilbao-Atxuri - San Sebastian

Jeżeli chodzi o połączenia dalekobieżne, to już nie jest tak dobrze. W rozkładzie jazdy znajdziemy niewiele takich połączeń.

Bilbao-Abando - Miranda de Ebro - Lleida - Saragossa - Barcelona Sants
Bilbao-Abando - Miranda de Ebro - Burgos - Valladolid - Madryt Chamartin
Bilbao-Abando - Malaga (połączenie nocne)

Bilbao (aut. Ecemani, Wikimedia, CC)