Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOSZALIŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA
Początki Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej sięgają końca XIX wieku. Decyzja o budowie koszalińskiej wąskotorówki zapadła już w 1897 roku. Rok później - 1 listopada 1898 oddano do użytku odcinek Koszalin-Manowo-Nacław (32 km) i wydzierżawiono od Sławieńskiej Kolei Powiatowej odcinek Nacław-Jacinki (7 km). W listopadzie 1905 otwarto odcinki: Manowo-Świelino-Bobolice (34 km) i Świelino-Białogard (32 km). Przed wybuchem drugiej wojny światowej nastąpiła dalsza rozbudowa kolejki.

W roku 1945 Armia Czerwona rozebrała wszystkie torowiska i wywiozła cały tabor do ZSRR. Po przejęciu wszystkich linii kolejowych przez PKP 1 maja 1945 zdecydowano się odbudować kolej wąskotorową. Przypuszcza się, że decyzja zapadła pod wpływem armii, a kolej miała służyć głównie do celów wojskowych. 1 lipca 1948 pierwszy pociąg przejechał trasą Koszalin-Świelino-Bobolice (46 km). Od 1949 roku Gryficka Kolej Dojazdowa, Stargardzka Kolej Dojazdowa i Koszalińska Kolej Dojazdowa funkcjonowały pod nazwą Pomorskie Koleje Dojazdowe. W 1951 i 1952 roku oddano do użytku kolejne odbudowane odcinki.

Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku następuje stopniowy spadek przewozów na liniach wąskotorowych. Linia Świelino-Bobolice została zamknięta w 1984 roku, siedem lat później wykoleił się pociąg towarowy z powodu złego stanu torowiska, co spowodowało wstrzymanie przewozów na odcinku Białogard-Sławoborze. W latach dziewięćdziesiątych Pomorskie Koleje Dojazdowe rozpadły się na Koszalińską KD z siedzibą w Koszalinie, Gryficką KD z siedzibą w Gryficach oraz Stargardzką KD z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim. Kolejne lata to skracanie tras i zamykanie linii. 1 października 2001 Koszalińska Kolej Dojazdowa została ostatecznie zlikwidowana.

W listopadzie 2005 roku zostało zarejestrowane Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki, które doprowadziło do reaktywacji przewozów pasażerskich na odcinku Koszalin Wąskotorowy - Manowo. Pierwszy, od czasu likwidacji kolejki, pociąg, przejechał tę trasę 20 września 2008 roku. Członkowie stowarzyszenia planują odbudowę odcinka Manowo - Rosnowo (4 km).

Obecnie kolej kursuje sezonowo w lecie. W każdą niedzielę można się przejechać pociągiem z Koszalina do Manowa (12 kilometrów). Przejazd tam i z powrotem trwa półtorej godziny. Kursy rozkładowe obsługiwane są przez wagon motorowy MBxd2 - 307 (60 miejsc do siedzenia).

Rozkład jazdy i ceny dostępne są na stronie oficjalnej:

waskotowka.koszalin.pl


Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej i zostały wykorzystane za zgodą.

Pociąg na stacji Manowo


Przejazd w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Wnętrze pociągu


Noc Muzeów 2013


Na szlaku


Tzw. wagon letni


stacja Koszalin Wąskotorowy


Przejazd drezyną na torach przy stacji