Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ŚREDZKA KOLEJ POWIATOWA
Średzka Kolej Powiatowa to popularna kolej wąskotorowa kursująca sezonowo na trasie Środa Miasto - Zaniemyśl. Czynny odcinek liczy obecnie 14 kilometrów, dawniej kolej kursowała pomiędzy stacjami Kobylepole - Środa - Zaniemyśl (59 kilometrów). Stacja Kobylepole była połączona torem normalnym z dzisiejszą stacją Poznań Wschód. Pierwszy pociąg wyjechał na trasę Kobylepole - Środa 23 czerwca 1902 roku , natomiast odcinek Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla oddano do użytku w 1910 roku.

Kolej początkowo miała rozstaw toru 1000 mm, w latach 1949-1954, po wcieleniu kolejki w struktury PKP przebudowano tory na 750 mm bez przerywania ruchu pociągów. Lata 60. ubiegłego wieku to okres stopniowego upadku kolejki spowodowany budową nowych dróg w okolicy i rozwojem transportu autobusowego. W 1976 roku rozpoczęła się rozbiórka linii głównej Kobylepole - Środa Miasto, wcześniej rozebrano liczne wtedy bocznice.

Obecnie Średzka Kolej Powiatowa jest popularną atrakcją turystyczną. Podróżnych przewożą pociągi zestawione z parowozów i wagonów retro kursujące najczęściej w wakacyjne niedziele oraz w wybrane dni czerwca. Zarządca kolejki okazyjnie uruchamia pociągi specjalne. Trasę ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla pociąg pokonuje w godzinę.

Do Środy Wielkopolskiej można dojechać licznymi pociągami z Poznania lub od strony Jarocina. Zarządcą i organem nadzorującym Średzką Kolej Powiatową jest Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej

Szczegółowe informacje na stronie oficjalnej:

www.sredzkakolej.plPoniższe zdjęcia pochodzą ze strony oficjalnej Średzkiej Kolei Powiatowej i zostały wykorzystane za zgodą zarządcy

Zimowy pociąg specjalny


Zaniemyśl


Na szlaku


wjazd na stację Środa Miasto


Stacja Środa Miasto


Parowóz na przejeździe kolejowym


Pociąg specjalny na Festiwal Piw Rzemieślniczych


Skład z lokomotywą spalinową (wyjątkowo)


Stacja Annopole